Túžiš poznať Boha bližšie? Hľadáš mladý kolektív ľudí s ktorými by si študoval Písmo Božie a základné témy Biblie, zaujímavosti zo sveta, dôkazy existencie Boha v matematike, fyzike a vede? Pridaj sa k nám a študuj s nami Písmo!

Potrebuješ sa porozprávať? Napíš mi na jnkiraly5@gmail.com a môžeme sa stretnúť kľudne osobne alebo aj na skype a študovať spolu Bibliu. Nikdy nie si sám!

 
1 Jn 3:1 - " Pozrite, akú veľkú lásku nám daroval Otec: voláme sa Božími deťmi a nimi aj sme. Preto nás svet nepozná, že nepoznal jeho."
Vyhľadajte si na tejto stránke frázu či slovo, ktoré neviete nájsť.
Pre ľudí, ktorí sa chcú zapojiť do evanjelizácie, ale nevedia ako, sme pripravili letáky pre verejnosť, ktoré si môžete stiahnuť a vytlačiť, prípadne šíriť ďalej.
Máte otázky? Radi by ste poznali Bibliu a študovali ju s niekym? Pridajte sa k nám!
Objednajte si zdarma a nezáväzne knihu Veľký spor vekov od autorky Ellen Gould Whiteovej. Vyplňte do formulára Vaše kontaktné údaje a my Vám obratom pošleme knihu poštou na Vami uvedenú adresu. Kniha i poštovné sú úplne zadarmo.
Objednajte si zdarma a nezáväzne knihu Veľký spor vekov od autorky Ellen Gould Whiteovej. Vyplňte do formulára Vaše kontaktné údaje a my Vám obratom pošleme knihu poštou na Vami uvedenú adresu. Kniha i poštovné sú úplne zadarmo.
Získajte zadarmo jednu z najrozšírenejších kníh na svete "Veľký spor vekov". Dozviete sa o histórii, súčasnosti a tiež budúcnosti tohto sveta. Viac informácií nájdete TU.

O projekte          Objednať
Aj napriek nespornému historickému dopadu Ježišovho vystúpenia zostáva jeho postava zahalená nejedným tajomstvom. Je spojená s tými najhlbšími túžbami a očakávaniami. Kniha i poštovné sú úplne zadarmo.
Aj napriek nespornému historickému dopadu Ježišovho vystúpenia zostáva jeho postava zahalená nejedným tajomstvom. Je spojená s tými najhlbšími túžbami a očakávaniami. Kniha i poštovné sú úplne zadarmo.
Nikto nemal toľko nasledovateľov, ale aj toľko prenasledovateľov. Viac informácii nájdete TU.

O projekte          Objednať
cross-sunbeam.jpg
Zmena soboty na nedeľu - Sobota v Písme
- V tejto prednáške sa pokusim zhrnúť významné aspekty môjho bádania o zmene dňa odpočinku zo soboty na nedeľu v kresťanstve.
1920x1080_dragons-dragon-fantasy-artwork-hell-HD-Wallpaper.jpg
Bola som v pekle - svedectvo alebo klam? - Pravda o pekle
- Sú tieto zážitky biblické? Čo hovorí Písmo o pekle a večnom treste?
Img175228_Radiolarie_11.jpg
Evolúcia vs stvorenie - Datovanie a pôvod života
- Nič nevieme; my nevieme, ako vznikla prvá molekula, my nevieme nič o tom, ako vznikli prvé proteíny a vôbec, ako vznikla prvá bunka. Všetky zákonitosti, ktoré poznáme z chémie a molekulárnej biológie, vlastne hovoria proti teórii evolúcie.
6a00d83451d95b69e20133f57a49e9970b-pi.jpg
Mária, matka Ježišova a Biblia - Mária a falošné učenia cirkví
- Mária bola veľmi požehnanou a vzácnou ženou. Čo nám o nej hovorí Písmo v porovnaní s dnešným učením o nej?

Deje sa vo svete niečo zvláštne? Schyľuje sa k niečomu?

Áno, určite ! (703 | 80%)
Áno ! (74 | 9%)
Asi áno ... (36 | 4%)
Nie ! (20 | 2%)
Určite nie ! (18 | 2%)

Má väčší význam tradícia alebo Božie slovo?

Božie slovo (761 | 89%)
Tradícia (24 | 3%)
Neviem (22 | 3%)

Čo Vám v živote najviac chýba?

Láska (202 | 27%)
Múdrosť (97 | 13%)
Nádej (17 | 2%)
Odhodlanie (112 | 15%)
Sila (72 | 9%)
Viera (171 | 23%)
Zmysel života (58 | 8%)
Iné (26 | 3%)

Má Váš život väčší zmysel ak veríte v evolúciu alebo stvorenie?

Ak verím v stvorenie (709 | 84%)
Ak verím v evolúciu (96 | 12%)
V oboje (37 | 4%)

Zažili ste v živote niečo, čo je za hranicou vášho chápania?

Ano (649 | 91%)
Nie (66 | 9%)

Existujú iné mimozemské civilizácie?

Áno (316 | 41%)
Asi áno (29 | 4%)
Možno (100 | 13%)
Asi nie (43 | 6%)
Nie (279 | 36%)

Do akej vekovej kategórie spadáte?

do 15 rokov (45 | 6%)
16 - 25 rokov (205 | 27%)
26 - 35 rokov (117 | 16%)
36 - 45 rokov (138 | 18%)
46 - 55 rokov (117 | 16%)
56 - 65 rokov (86 | 12%)
66 a viac rokov (39 | 5%)
Luk 21:28
Keď sa toto začne diať, vzpriam­te sa a po­z­dvih­nite hlavy, pre­tože sa pri­bližuje vaše vy­kúpenie.
Počet klimatických katastrof 1980 – 2011
Počet klimatických katastrof 1980 – 2011
Priemerná globálna teplota 1860 – 2000
Priemerná globálna teplota 1860 – 2000
Počet distribuovaných Biblií 2009 – 2011
Počet distribuovaných Biblií 2009 – 2011
1900 - 2010

1900 - 2010

Prírodné katastrofy
Obsah CO2 2007 – 2010
Obsah CO2 2007 – 2010
Teplota 1850 – 2010
Teplota 1850 – 2010
Zemetrasenie o sile Magnitudy 6 a viac
Zemetrasenie o sile Magnitudy 6 a viac
Tornáda v USA 1950 – 2011
Tornáda v USA 1950 – 2011
TOPlist

Stránka založená 18.6.2010
Veľa ľudí sa domnieva, že vegetariáni sú hlupáci, pomätenci, blázni a neviem čo ešte. Ja tvrdím opak. A dokazuje to aj následujúci zoznam slávnych osobností, ktorí boli s týmto životným smerom nejakým spôsobom spojený.
9b8ddcaefd_987283_o2.jpg

"Moderní civilizace je soustředěna kolem zabíjení zvířat."
(Šrímad Bhágavatam 4.27.11, výklad)

Skrytá cena masa

Jedním z hlavních problémů moderní civilizace je hlad. Podle Véd je nouze výsledkem negativní karmy vytvořené zkázonosnou činností světové populace, nikoliv výsledkem přelidnění. Země dokáže poskytovat každému, kdo žije na jejím povrchu, veškerou potravu potřebnou k životu. Nedostatek si způsobujeme vlastní chamtivostí a necitlivostí vůči ostatním živým bytostem, jako například zvířatům, která zabíjíme. Přes polovinu ročního úbytku lesních porostů na světě má na svědomí mýcení lesů pro zajištění pastvin pro dobytek.

Ten spotřebuje zhruba polovinu světové produkce obilovin. Z obilí, které se stává potravou dobytka, přichází vniveč 90% proteinů a získání 1 kilogramu hovězího masa navíc vyžaduje 500 krát více vody než získání stejného množství obilí. Jelikož "výroba" 1 kg hovězího vyžaduje 16 kg obilí, chov dobytka je velmi neefektivní [1]. Z ekonomického, biologického, etického a duchovního hlediska nejsou vegetariánství a ochrana krav prospěšné pouze lidem, ale lze je chápat i jako komplexní řešení celé spleti problémů, kterým svět nyní čelí. Podívejme se spolu blíže na ty nejdůležitější z nich.Zdraví

Pojídání hovězího či jakéhokoliv jiného masa, pohnutka k porážení zvířat, škodí lidskému zdraví. Pokud člověk, který má mnohem delší tračník tlustého střeva než masožravá zvířata, jí maso -

1. Ve střevní mikroflóře tlustého střeva jsou kvasné bakterie nahrazeny hnilobnými a zdraví škodlivé jedy se vstřebávají do krevního oběhu se zhoubnými následky.
2. Zastaví se přirozená syntéza vitamínu B12, což vede k chudokrevnosti.
3. Jedovaté látky ze zvířecího masa zbavují metabolismus uhlovodíků a mohou způsobit cukrovku.
4. Nevýživné složky dráždí zažívací ústrojí, a tak způsobují rakovinu.
5. Organismus musí odstraňovat nežádoucí sloučeniny z krve a takto vynaložená energie chybí jiným tělesným funkcím, včetně myšlení. Jedy, ať sebemírnější, postihují všechny smysly a pokud jsou vylučovací orgány přetížené a nedokáží jich tělo zbavit, setrvávají v něm velmi dlouho.
6. Přenášejí se cizopasníci. Všichni masožraví živočichové včetně ptáků hostí typické druhy parazitů, kteří často způsobují jejich smrt. O některých z nich je známo, že se přizpůsobují lidským žaludkům.
7. Konzumace masa obvykle vede k nadměrnému množství proteinů v organismu. Minimální denní množství proteinů, které odborníci na výživu odhadují na 10 až 90 gramů, lze snadno získat z potravin rostlinného původu a mléčných výrobků. Protein je ve značném množství přítomný v mléce, sýru, jogurtu, celozrnné pšenici, kukuřici, mnoha druzích ořechů, luskovin a zeleniny. Nadbytek proteinů, zvláště těch, které jsou výsledkem konzumace masa, má na svědomí onemocnění jater, vysoký krevní tlak a kornatění tepen.

Zelenina, ovoce, obiloviny a mléčné výrobky jsou z hlediska správné výživy dokonale vyvážené. Pokud se k nám však dostanou prostřednictvím masa, jsou zdraví nebezpečné. Mezi škodlivé látky v mase patří:

- jedovaté zplodiny z krve, bakterie, hnis, očkovací látky a léčiva
- jedovaté látky vylučované pod vlivem strachu při porážce
- bakterie hnilobného rozkladu, který začíná ihned po smrti zvířete. Vaření je všechny nezničí, protože maso je výborný tepelný izolant, a ty, které byly zabity, po sobě zanechávají své jedovaté zbytky.

Zvířata chovaná pro maso trpí množstvím chorob a cizopasníků, což je důsledkem jejich nepřirozeného způsobu života a zneužívání. Za příklad mohou posloužit násilné krmení, které způsobuje degenerativní ztučnění orgánů, poruchy vnitřní sekrece (následek nemocí souvisejících s kastrací a infekcemi při potratu), onemocnění nohou a ústní dutiny, horečky, katary, rakovinové nádory, tuberkulóza, mastitida, jaterní motolice způsobující ucpávání cév jedovatými zplodinami, očkovací látky v krvi a tkáních atd.

Drůbež je často přesycena rakovinotvornými estrogeny (pohlavní hormony). Zvířecí tuky obsahují cholesterol, který je dnes považován za příčinu koronárních nemocí srdce. Mnoho studií věnovaných výzkumu rakoviny odhalilo, že oblasti s nejvyšší spotřebou masa obvykle vykazují i nejvyší míru výskytu rakoviny, zatímco ve spíše vegetariánských oblastech je tato míra mnohem nižší. V nedávné době se objevila hrozba takzvané "nemoci šílených krav", odborně zvaná Creutzfeldt-Jakobova nemoc.

Odborníci si nejsou jisti jejím původem ani tím, co od ní můžeme očekávat. Jedna věc se však zdá být jistá: je mnohem nebezpečnější než AIDS a sedíme na časované bombě. Riziko nakažení je nejvyšší u mozkových nervových tkání, poté u masa svalů a krve. Pravděpodobnost úmrtí u osob, které pravidelně jedí telecí maso a jiné produkty z hovězího masa, je třináctkrát vyšší než u ostatních. [2] T. H. Huxley ve své knize "Místo člověka v přírodě" [3] předkládá některé biologické a anatomické důkazy toho, že člověk není masožravec:

1. Střeva masožravců jsou velmi krátká, aby umožnila rychlé vyloučení hnilobných bakterií. Býložravci, včetně člověka, však mají střeva velmi dlouhá, aby kvasné bakterie mohly řádně natrávit rostlinnou stravu.
2. Masožravci mají dlouhé zuby a v mnoha případech zatažitelné drápy k zabíjení a přidržování kořisti, zatímco býložravci mají zuby a drápy zahnuté a někteří z nich navíc rohy sloužící k obraně.
3. Čelisti masožravců se mohou otvírat a pohybovat pouze svisle, zatímco u býložravců i do stran (při přežvykování).
4. Masožravci se nepotí, ale regulují tělesnou teplotu vyplazeným jazykem a rychlým dýcháním. Býložravcům k tomu naopak slouží potní žlázy, jimiž také z těla vylučují různé zplodiny.
5. Sliny masožravců neobsahují ptylin (jako je tomu u býložravců). Proto nemohou natrávit škroby.
6. Masožravci vylučují ve srovnání s býložravci desetkrát více kyseliny chlorovodíkové, která dokáže rozložit kosti v potravě.
7. Masožravci vodu chlemtají, ale býložravci ji sají.
8. Masožravci disponují pevným počtem zubů se zvláště výraznými špičáky, zatímco býložravci mají špičáky krátké, neuzpůsobené k trhání masa.Některá etická hlediska

Porážka je bolestivá a zvíře při ní trpí. Zvířata vnímají a bojí se stejně jako lidé. A nejenže jsou vystavována utrpení (bez ohledu na to, zda jsou zabita rychle či pomalu - většina zemí má nanejvýš nehumánní zákony týkající se porážení zvířat), ale také, jako je tomu v případě krav chovaných na farmách na porážku, žijí v neustálé úzkosti, neboť snadno vycítí a pochopí, co je čeká. Člověk nemá etické právo uměle ukončit život žádného tvora, a zvláště ne krávy, z jejíhož mléka připravuje úžasné množství pokrmů a která se svým potomstvem živí i celé lidstvo. Zabíjení tak vysoce vyvinutých tvorů vede k bezcitnosti vůči všem živým bytostem a celkové neúctě k životu.Estetická hlediska

Zvířecí mrtvoly a mrtvé ryby vydávají odporný zápach, který je možné snášet jedině s pomocí opojných prostředků či jiného způsobu otupení smyslů. Většina dětí musí být ke snědení prvních soust masa či ryby donucena. Vegetariánské pokrmy jsou naproti tomu barevné, příjemné na pohled, voňavé a chutné.

Hmotná hlediska přímo odvozená z duchovní moudrosti

- Podle ajurvédy mléko obsahuje výživné prvky, které napomáhají ve vývoji jemných tkání mozku, jenž přijímá duchovní poznání, a přináší tak tělu a mysli klid.
- Kravský hnůj je velmi cenná surovina. Používá se ke hnojení rostlin, jako vysoce účinné palivo, v teplých krajích jako izolace doškových střech, dezinfekce a lék. Antiseptické a léčivé vlastnosti kravského hnoje potvrzuje moderní věda. Kravská moč se v souladu s pokyny písem používá také jako účinný lék proti onemocnění jater, krevního oběhu a tuberkulóze.
- Mléko krav, které se volně pasou, má mnoho přirozených antiseptických a léčivých vlastností, protože tyto krávy spásají spolu s travou mnoho divoce rostoucích léčivých rostlin.Duchovní hlediska

"Ten (kdo jí maso) nemůže porozumět Bohu." (A.Č. Bhaktivédánta Svámí Prabhupáda, přednáška ze Šrímad Bhágavatamu, 28. května 1976, Honolulu, Havajské ostrovy)

Vegetariánství lze vystopovat v původním učením všech náboženství světa. Časem však začaly být mnohé z jejich příkazů nesprávně vykládány, záměrně měněny či jednoduše vypouštěny.Islám

V překladu "Hadíty" dr. M. Háfize Syeda zvaném "Tak pravil Mohamed" se žáci ptají Proroka Mohameda: "Opravdu existují odměny za dobro, které činíme čtyřnožcům a za to, že jim dáváme pít vodu?" Mohammed odpovídá: "Odměna přichází za dobro prokázané JAKÉMUKOLIV zvířeti." Zvláště sufismus jasně upřednostňuje vegetariánskou stravu. Známý světec Mir Dad řekl: "Každý, kdo jí maso jiné živé bytosti, za to bude muset zaplatit vlastním masem."

Al-Háfiz B. A. Masri ve své knize "Vztah ke zvířatům v islámu" poukazuje na krutosti vůči zvířatům páchané ve jménu náboženství. Na citacích z Koránu a učení Proroka Mohammeda ukazuje, že všechny formy rušení zvířat, včetně držení ptáků v klecích, se považují za hříchy. Islám podle něho dokonce zakazuje i kácení stromů.Buddhismus

Buddha stanovil principy "ahimsy" (nenásilí) a vegetariánství za základní kroky na cestě seberealizace. V "Lankavatára sútře" uvádí: "Aby nepůsobili strach živým bytostem... nechť se žáci zdrží pojídání masa... potravou moudrého je to, čím se živí "sádhuové" (světci); není to složeno z masa. ...V budoucnosti se mohou vyskytnout pošetilci, kteří budou tvrdit, že jsem dovolil jíst maso a že jsem je i sám jedl, ale... jíst maso jsem nikomu nedovolil, nedovoluji a nedovolím - v jakékoliv podobě, jakýmkoliv způsobem a kdekoliv; je to všem bezpodmínečně zakázáno." Tvrzení, že Buddha zemřel následkem požití zkaženého masa, je tedy třeba považovat za velké nedorozumění.

Původní slovo v jazyce páli, které je často chybně překládáno jako "vepřové maso", zní "sukara-madava". Správné slovo pro "vepřové maso" by však bylo "sukara-mamsa". "Sukara-madava" znamená "prasečí pochoutka" neboli lanýž. Většina dnešních učenců v oboru buddhismu se přiklání k názoru, že teorie o tom, že Buddha jedl jako své poslední jídlo vepřové maso, postrádá jakýkoliv vědecký podklad.Védská tradice

Védská písma starověké Indie
(historicky starší než buddhismus) také zdůrazňují jako etický základ vegetariánství nenásilí. Manu-smrti (5.49) varuje: "Nechť se člověk poté, co dobře rozvážil původ potravy z masa a krutost poutání a zabíjení vtělených bytostí, zcela vzdá pojídání masa." Od vládnoucí moci se očekávalo, že dohlédne na to, aby se nerozšířilo násilí: "Ten, kdo sní lidské maso, maso koně či jiného zvířete a připraví ostatní o mléko tím, že zabíjí krávy, pokud od toho takový zloduch neupustí ani přes použití jiných přesvědčovacích prostředků, neměl bys váhat mu setnout hlavu, ó králi." (Rg Véda 10.87.16)

Všechny živé bytosti jsou duše uzavřené v těle. V Bhagavad-gítě Pán Kršna popisuje duši jako zdroj vědomí a aktivní princip v těle každé živé bytosti. Duše v nižší než lidské formě života automaticky přechází do vyššího druhu, až nakonec dospěje do lidského těla. Pouze v něm může obrátit své vědomí k Bohu a po smrti se vrátit zpátky do duchovního světa. Zabití zvířete přeruší jeho přirozený postup a vrah se za tento hřích nevyhne příslušné reakci. Týká se to však pouze osoby, která zvíře zabije?

Podle Mahábháraty (Anu Parva 115.47) zní odpověď "ne": "Ten, kdo maso koupí, páchá násilí ("himsa") svým bohatstvím; ten, kdo je jí, se prohřešuje svou chutí a ten, kdo zvíře zabije se dopouští "himsy" jeho svázáním a zabitím. Existují tedy tři druhy zabití. Ten, kdo maso přinese nebo pro ně pošle, ten, kdo usekne údy zvířete, a ten, kdo maso kupuje, prodává a vaří - ti všichni jsou považováni za pojídače masa."

Sám Kršna vysvětluje v Bhagavad-gítě (5.18), že duchovní dokonalost znamená vidět rovnost všech živých bytostí. "Pokorný mudrc nedělá díky pravému poznání rozdíl mezi vzdělaným a laskavým bráhmanem, krávou, slonem, psem a pojídačem psů (vyvrhelem)." Dále nás nabádá přijmout zásadu duchovního vegetariánství: "Pokud Mi někdo s láskou a oddaností obětuje list, květ, plod nebo vodu, přijmu to." (BG 9.26)Jednoduchý život a vznešené myšlení jako alternativa

Přestože většina současného náboženského myšlení je založena na iracionálním sentimentu, opravdová seberealizace neboli duchovní vědomí je pevně založena na logickém a vědeckém přístupu ke světu, ve kterém žijeme. Vědecký a praktický přístup k vědeckým základům ochrany krav lze nalézt ve starobylé védské civilizaci v Indii.

Před více než 5000 lety, kdy védská kultura a věda převládala, byla základní společenskou jednotkou rozšířená rodina. Její majetek představoval dům pro tři či více generací, pozemek dostatečně velký na to, aby umožnil soběstačnost, a alespoň jedna kráva zajišťující mléko. Voli mleli obilí tak, že otáčeli kolem žentouru, a zajišťovali také dopravu lidí a zboží. Kravské mléko se zpracovávalo v mnohé mléčné výrobky a kravský hnůj a moč se se používaly jako dezinfekční a čistící prostředky, palivo pro vytápění a vaření, lék a hnojivo.

Zvířata se nezabíjela. Jelikož kráva lidem dává mléko, védská věda ji považuje za stejně úctyhodnou bytost jako je matka, která své dítě kojí vlastním mlékem. Zabití krávy se proto považuje za rovnocenné zabití vlastní matky. Život byl založen na zemědělství a ničím se neplýtvalo. Zvířecí a lidské výkaly a moč se používaly k hnojení půdy a nikdy neznečišťovaly vodu, jako je tomu v moderní civilizaci. Védský systém předepisoval, že výkaly a moč nesmějí přijít nikdy do styku s vodou, ale musí být uloženy do země, která se tak zúrodňuje. Tento systém civilizace je založen na určitých přírodních, duchovních zákonech, a vyznačuje se proto dokonalou rovnováhou a "trvalou udržitelností".

Post-védské civilizace na Východě i na Západě se od nich bohužel postupně odchylovaly a považovaly je za přežilé a primitivní. To však vedlo k jejich úpadku a nakonec k zániku. Zdá se, že naše současná západní civilizace v tomto ohledu došla nejdále...
 

 

Herci, herečky, speváci, speváčky, spisovatelia, myslitelia,

režiséri, obyčajný ľudia ...
 

Alec Baldwin - americký herec

Alanis Morissette - kanadská speváčka

Alyssa Milano - americká herečka, speváčka

Kim Basingerová - americká herečka

Bill Cosby - americký herec, komik a televízny producent

Willem Dafoe - americký herec

Danny DeVito - americký herec

Josh Hartnett - americký herec

Penélope Cruz - španielska herečka

Whitney Houstonová - americká speváčka

B. B. King - americký hudobník

Anti-Flag - americký punková kapela

André 3000 - americký hudobník, člen skupiny OutKast, (vegán)

Clint Eastwood - americký herec, režisér (vegán)

Woody Harrelson - americký herec (vegán)

Woody Allen - americký režisér, herec

Gwyneth Paltrowová - americká herečka (vegánka)

Nela Boudová - česká herečka

Jean Claude Van Damme - belgický herec, majster bojových umení

Robert Kodym - český hudobník

Radim Špaček - český filmový režisér

Jan Tříska - český herec

Petr Vachler - český režisér

Nastassja Kinski - nemecká herečka

Eva Veškrnová - česká herečka

Damon Albarn - spevák skupiny Blur

Linda Rybová - česká herečka

Jan Burian - český hudobník

Natalie Portmanová - americká herečka

Natalie Imbruglia - austrálska speváčka

Radim Špaček - český režisér

Michael J. Fox - americký herec

Naomi Wattsová - britská herečka

Jeff Beck - bristkí gitarista

Bob Dylan - americký spevák

Billy Idol - britský hudobník

Paul McCartney - britský hudobník, bývalý člen Beatles

Ozzy Osbourne - bristký hudobník, spevák Black Sabbath

Pamela Andersonová - kanadská herečka

Jim Carrey - kanadský herec

Avril Lavigne - kanadská speváčka

Shania Twain - kanadská speváčka

Brigitte Bardotová - francúzska herečka

Paula Cole - americká speváčka

Blümchen - nemecká speváčka

Angela Gossowová - nemecká speváčka, členka Arch Enemy

Mel C - bristká speváčka

Moby - americký hudobník

Bryan Adams - kanadský hudobník

Bob Marley - jamajský hudobník

Boy George - britský spevák

Merzbow - japonský experimentálny hudobník (vegán)

 
Joaguin Phoenx - americký herec

Billy Martin - americký gitarista a hráč na klávesové nástroje (Good Charlotte).

Bjork - islandská speváčka

Jimmy Page - anglický hudobník, gitarista skupiny Led Zeppelin

Nikola Tesla - americký fyzik

Leonardo da Vinci - taliansky renesančný architekt, hudobník, vynálezca, staviteľ, sochár a maliar

Thomas Edison - americký vynálezca

Albert Einstein - americký fyzik

Benjamin Franklin - americký politik, vynálezca a spisovateľ

Srinivasa Ramanujan - indický matematik

Edward Witten - významný americký fyzik

Pytagoras - starogrécky filozof

Platón - starogrécky filozof

Empedokles - starogrécky filozof

Plotinos - grécky filozof

Xenokrates - grécky filozof

Proklos - grécky filozof

Apollónios z Tyany - starogrécky filozof

Bazil Veľký - starogrécky teológ

Konfucius - Čínsky filozof a mysliteľ

Albert Schweitzer - nemecký teológ, nositeľ Nobelovej ceny za mier

Klement Alexandrijský - kresťanský učiteľ

George Ohsawa - japonský filozof, zakladateľ makrobiotiky

Jean-Jacques Rousseau - francúzsky filozof

Pierre Gassendi - francúzsky filozof

John Maxwell Coetzee - juhoafrický spisovateľ, nositeľ Nobelovej ceny za litelatúru

Lev Nikolajevič Tolstoj - ruský spisovateľ

Franz Kafka - český spisovateľ

Romain Rolland - francúzsky spisovateľ

Voltaire - francúzsky spisovateľ

Émile Zola - francúzsky spisovateľ

Plutarchos - grécky spisovateľ

Charlotte Brontëová - britká spisovateľka

George Bernard Shaw - britský spisovateľ, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru

Isaac Bashevis Singer - poľský spisovateľ, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru

V. S. Naipaul - britský spisovateľ románov, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru

Clive Barker - anglický spisovateľ a režiér

Gándhí - indický mysliteľ a politik

Janez Drnovšek - bývaly slovinský prezident (vegán)

Russell Simmons - hudobný a módny magnát (vegán)

Hugh Dowding - veliteľ RAF v Bitke o britániu

Sofia Grécka - španielska kráľovná

Ivan Kostov - bývalý bulharský premiér

Joschka Fischer - bývalý nemecký minister zahraničných vecí a vicekancelár

Willem Drees - bývalý premiér Holandska

Zuzana Norisová - herečka

Ladislav Ďurkovič - občiansky aktivista, moderátor

MUDr. Igor Bukovský , PhD. - lekár, vydal niekoľko kníh o vegetariánskej výžive
Zdroj bielkovín u vegánov.jpg

Nutriční terapeutky Yvonne Bishop-Westonová a Stephanie Jeffsová se na sofeminine.com rozhodly zbořit mýty o syrové (RAW), vegetariánské a veganské stravě.


Všichni vegetariáni jsou zdraví

Jen to, že se někdo rozhodne ze stravy vyřadit maso a nahradit jej rostlinnými bílkovinami, neznamená, že bude zaručeně zdravý. Je velmi jednoduché ztratit míru a nahrazovat maso velkým množstvím zeleniny. I vegetariáni mohou stále konzumovat dorty, sušenky a stejně tak jako ostatní mohou ve stravě přijímat spoustu tuků a cukrů.

„Vegetariáni musí jíst vyváženou a zdravou stravu, která je bohatá na vitamíny, minerály, zdravé tuky, vlákninu i bílkoviny. Vynechávat maso a jíst spoustu nezdravého jídla je nesmysl,“ říká Stephanie Jeffsová.


Rostlinná strava je nudná

To určitě není pravda. Vegetariáni se naopak těší ze široké škály potravin v mnoha různých podobách. Na rozdíl od ostatních se jim otvírá svět plný nových receptů, chutí i experimentování. Pro většinu lidí je maso základem jídelníčku, v rostlinné stravě se nahrazuje hlavně luštěninami. „Díky vegetariánské stravě se krásně nastartují chuťové pohárky a u mnohých lidí se následně rozvine vášeň pro vaření.“


Nedostatek bílkovin

„Kdy jste naposled slyšeli o tom, že by někdo onemocněl z toho, že nepřijímá dostatek bílkovin?“ ptá se Yvonne Bishop-Westonová. „Slýcháme spíše o přemíře tuku, cukru, nedostatku vlákniny, vitamínů, minerálních látek, zeleniny nebo naopak příliš velkém množství bílkovin, které člověk přijímá například formou Atkinsonovy diety,“ říká nutriční specialistka.

Vysvětluje také, že bílkoviny jsou důležité pro to, aby se budovala svalová hmota, ale namísto masa se dají přijímat například konopným proteinem (společně se základními tuky) a jinými potravinami. Upozorňuje také na fakt, že i někteří vrcholoví sportovci se dali na vegetariánství. Z nich můžeme jmenovat například Martinu Navrátilovou nebo vegany Mikea Tysona a tenisové hráčky Serenu a Venus Williamsovy.


Strava bez masa, málo energie

Dá se získat energie pouze z rostlinné stravy? Ano, a to právě díky tomu, že tělo nemusí trávit těžké masité pokrmy, říká Jeffsová. Kalorie přijaté rostlinnou stravou tělo zasytí dostatečně, není tedy důvod pochybovat o tom, že by tělu scházela energie.


Díky rostlinné stravě zhubnu

Odbornice upozorňují, že pokud člověk nepřestane jíst bílé pečivo, sušenky, pizzy, sójové zmrzliny nebo těstoviny, pizzu a kolové nápoje, rozhodně nemůže čekat, že shodí nějaké kilogramy. Pokud se ovšem přeorientuje na zdravou stravu a do jídelníčku zařadí fazole a spoustu čerstvé zeleniny, bylo by přinejmenším zvláštní, kdyby nezhubl. „Nezáleží na tom, jestli jíte maso či nikoli. Pokud budete jíst špatné a nezdravé jídlo, nadváha vás nemine.“


Vegetariánství a veganství škodí zdraví

Ve skutečnosti bylo zjištěno, že živočišné proteiny jsou spojeny s onemocněním ledvin, diabetem, rakovinou, a dokonce i osteoporózou. Částečně je to proto, že masité pokrmy jsou většinou bohaté na cholesterol a tuky. „Mezi hlavní výhody rostlinné stravy patří konzumace ovoce a zeleniny. Neexistuje žádná důležitá živina, kterou z nich nemůžete dostat,“ říká Yvonne. 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one